Zimno, lodowo, wyczerpująco, SUPER - Kursy i obozy wspinaczki lodowej w Austrii (Maltatal)

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Krótsze i łatwiejsze lodospady dla początkujących, dłuższe i trudniejsze dla zaawansowanych. W sumie w przewodniku opisanych jest ponad 200 wyciągów w lodzie. A my znamy ich w dolinie więcej... Zapraszamy na kurs i obóz wspinaczki lodowej w Maltatal w Karyntii (Austria).

Wspinaczka lodowa to fascynująca dyscyplina wspinaczkowa. Fascynująca choćby dlatego, że nigdy nie przejdziesz dwa razy tego samego lodospadu. Lód „żyje” i ciągle się zmienia. Tak więc lodospad, który przeszedłeś dzisiaj, jutro będzie zupełnie inny. Bezpieczne wspinanie się po tak zmiennej materii wymaga jednak sporej wiedzy. W trakcie kursu zdobędziesz masę praktycznej wiedzy z tego zakresu.

Najważniejsze informacje w skrócie:

Terminy:

8-14.01.2018

10-16.02.2018

Osoby początkujące: szkolenie od podstaw

Osoby zaawansowane: doszkolenie, trudniejsze drogi

Koszt: 1800 PLN* (dla absolwentów naszych kursów i stałych klientów "rabat-niespodzianka")

Dojazd: samochód Szkoły

Noclegi: Gasthof (pokoje z łazienkami i kuchnią). Koszt noclegów w zależności od ilości uczestników ok. 22-24 Euro/os/dobę.

Rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem wyjazdu

Rejon

Wspinamy się na lodospadach w Maltatal w Austrii. Maltatal to dolina rzeki Malta w Parku Narodowym Wysokie Taury w austriackiej Karyntii. Jest to malowniczy rejon turystyczno-wspinaczkowo-narciarski obfitujący w wodospady, które w zimie zamieniają się w lodospady. W sumie w Maltatal i pobliskich dolinach Mallnitz i Mölltal jest ich ok. 100, przynajmniej tych godnych uwagi, co daje ponad 200 wyciągów w lodzie opisanych w przewodniku. My znamy również lodospady nieopisane w przewodnikach... Oprócz tego jest to również raj dla narciarzy tourowych, a sąsiednie doliny oferują wyciągi narciarskie i dziesiątki kilometrów tras narciarskich. Kursy wspinaczki lodowej prowadzimy osobiście. Istotną zaletą tego rejonu jest fakt, iż na większości lodospadów występuje stosunkowo niewielkie zagrożenie lawinowe a podejścia nie są zbyt długie (10-60 minut). Znamy też lodospad o trudnościach 3(+) o długości ok. 360m, pod który podchodzi się 0,01 minutJ.

Paleta trudności jest bardzo szeroka. Każdy znajdzie tutaj lód na miarę swoich możliwości. Pierwsze kroki w lodzie stawiasz na wędkę na połogim kilkunastometrowym lodospadzie, aby po opanowaniu koniecznych technik wspinaczkowych i umiejętności sprzętowych pokonać lodospad o długości ponad 200 metrów.

Terminy:

8-14.01.2018

10-16.02.2018

Koszt wyjazdu: 1800,- PLN* (dla absolwentów naszych kursów i stałych klientów "rabat-niespodzianka")

*Cena obejmuje: szkolenie w zakresie wspinaczki w lodzie, opiekę instruktorską, wyposażenie w niezbędny sprzęt (raki, czekany wspinaczkowe, śruby lodowe etc. z wyjątkiem butów), ZDJĘCIA Z WYJAZDU. W cenę wyjazdu nie są wliczone koszty paliwa, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia. Koszt paliwa i winiet na autostrady 300-400zł/os. w zależności od ilości uczestników.

Noclegi
Mieszkamy w Gasthofie (pensjonacie), mamy do dyspozycji Ferienwohnung (mieszkanie z dwoma pokojami i łazienkami oraz przestronną dobrze wyposażoną kuchnią). Dzięki temu mamy pełną swobodę działania, zapewniony "socjal", możemy odpocząć i wysuszyć sprzęt przed kolejnym dniem wspinaczkowym, a wieczorem uzupełnić teorię oraz naładować "akumulatory" na kolejny dzień. Koszt noclegów wynosi w zależności od ilości uczestników ok. 22-24 Euro/os/dobę.

Dojazd
Jedziemy samochodem Szkoły z (okolic) Krakowa. Możemy też zabrać Cię z Katowic lub innego miejsce na trasie (Kraków - Katowice - Rybnik - Ostrava - Wiedeń - Malta).

Wyżywienie: we własnym zakresie – zazwyczaj robimy zakupy w Polsce i gotujemy wspólnie.

Sprzęt
Należy posiadać własne buty dające możliwość założenia raków automatycznych, ewentualnie półautomatycznych, odzież z membraną (np. Gore-tex), gogle/okulary (jako ochrona oczu przed odłamkami lodu) oraz plecak (najlepiej ok. 40-45l). Pozostały sprzęt zapewniamy. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Black Diamond i innych), który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Wypożyczamy m.in. topowe dziabki Quark i Nomic firmy Petzl. Każdy uczestnik otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu w kwestii sprzętu osobistego i odzieży.

Jak zarezerwować kurs?

  • wysyłasz mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu oraz adres e-mail
  • jeśli nie jesteś czegoś pewien lub potrzebujesz porady, piszesz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwonisz: 602-677-547  (Piotr), 600 351 990 (Krzysztof). Niestety nie zawsze możemy odebrać telefon, gdy szkolimy. Dlatego w razie problemów z kontaktem telefonicznym wyślij SMS - oddzwonimy lub napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - odezwiemy się do Ciebie
  • po otrzymaniu zgłoszenia potwierdzamy rezerwację miejsca i przesyłamy dodatkowe info ze wskazówkami, co zabrać na kurs itp.
  • wpłacasz zadatek na nasze konto w celu ostatecznej rezerwacji miejsca
  • jeśli nie masz ukończonych 18 lat będziesz potrzebował pisemnej zgody obojga rodziców

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie "masówka", dlatego dysponujemy ograniczoną ilością miejsc w poszczególnych terminach. W związku z tym rezerwacja miejsca na kursie w danym terminie następuje po wpłacie wadium.

Czego się nauczysz

Najważniejsze zagadnienia:

- Zapoznanie z techniką wspinania z użyciem raków oraz czekanów

- Technika poruszania się w rakach, odpowiednia praca nóg (połogi lód do coraz to stromszego)

- Technika osadzania czekanów - odpowiednie zabijanie oraz zaczepianie dziabek w lodzie

- Technika pokonywania różnych formacji lodowych (pokonywanie odcinków połogich, pionowych oraz formacji przewieszających się, wspinaczki w słabym i cienkim lodzie, odpowiednie wykorzystanie nacieków lodowych)

- Wspinaczka na wędkę (najpierw bez, a następnie z osadzaniem śrub lodowych)

- Instalowanie punktów asekuracyjnych podczas wspinaczki lodowej (różne typy haków/śrub lodowych, instalowanie oczek lodowych etc.)

- Samodzielne prowadzenie na drogach jednowyciągowych i wielowyciągowych

- Budowa stanowisk podczas wspinaczki lodowej (śruby lodowe, tzw. Abałakowy etc.)

- Podstawy lawinoznawstwa 

Dzień powszedni kursowy

wygląda zazwyczaj następująco: Wychodzimy z kwatery między godz. 6 a 8 rano, podjeżdżamy samochodem w głąb doliny i podchodzimy pod wybrany lodospad. A potem to już wspinanie, wkręcanie śrub, wspinanie, "dziabanie", wspinanie, zjazdy… Zazwyczaj do późnego popołudnia/wieczora. I tak przez 5 dni. Wieczorem po powrocie na kwaterę następują same przyjemności: ciepły prysznic, obiadokolacja, a na deser podsumowanie dnia, trochę teorii i omówienie planów na dzień następny. Kurs wspinaczki lodowej prowadzimy w oparciu o wytyczne PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w naszej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ok. 30 lat.

Czego możesz oczekiwać?

Podczas pobytu w Maltatal zdobędziesz wiele wiedzy praktycznej, która pozwoli Ci na samodzielną wspinaczkę w lodzie. Im szybciej będziesz przyswajał przekazywaną przez nas wiedzę, tym więcej będziemy mogli Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Tak więc nie nastawiaj się na rodzaj "lodowego SPA";-) Kurs wspinaczki lodowej to tydzień ciężkiej, niekiedy lodowatej, ale bardzo przyjemnej pracy zarówno dla Ciebie jak i dla nas… Nie mówiąc o przeżyciach i scenerii, w której będziemy działać. Jeden z Absolwentów naszych kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” :-)

Wymagania

Punktem wyjścia będą umiejętności i wiedza, które zdobywa się na pełnym kursie wspinaczki skalnej PZA (asekuracja partnera, prowadzenie, zjazdy na linie itp.). Jeśli jakiś element będzie wymagał przypomnienia, to na pewno się tym zajmiemy w pierwszych dniach szkolenia. No cóż, wiedza bywa ulotna, a w dodatku niektóre techniki stosuje się rzadziej… Niewątpliwie otaczająca nas sceneria będzie motywować do szybkiego przypominania sobie rzeczy zapomnianych oraz do przyswajania nowej wiedzyJ

Po kursie wspinaczki lodowej przyjdzie być może czas na kolejny etap wspinaczkowej edukacji, czyli kurs taternicki letni lub zimowy.

A może wybierzesz się z nami na kolejny obóz wspinaczkowy w jakiś ciekawy (i niekoniecznie powszechnie znany) rejon górski? Jeździmy do Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii i … może Ty podsuniesz nam jakiś nowy ciekawy pomysł?

Go Climb sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 6

43-300 Bielsko - Biała,

cwgoclimb@gmail.com

NIP547-221-19-42

Go Climb logo
Ścianka Wspinaczkowa w Bielsku-BiałejNad Waszym bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowana kadra:
- instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu
- Międzynarodowi Przewodnicy Wysokogórscy IVBV
- instruktorów i trenerów Akademii Wychowania Fizyczneg
- operatorów sztucznych obiektów wspinaczkowych, szkolonych według wytycznych i programów PZA