Lód, śnieg, dziki krajobraz, PRZYGODA - (Ice)Climbing & Adventure w Setesdalen w Norwegii

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Krótsze i łatwiejsze lodospady dla początkujących, dłuższe i trudniejsze dla zaawansowanych. Dzika okolica, lodospady, brak tłumów... Zapraszamy na kursy i obozy wspinaczki lodowej w Setesdalen w południowej Norwegii.

Wspinaczka lodowa to fascynująca dyscyplina wspinaczkowa. Fascynująca choćby dlatego, że nigdy nie przejdziesz dwa razy tego samego lodospadu. Lód „żyje” i ciągle się zmienia. Tak więc lodospad, który przeszedłeś dzisiaj, jutro będzie zupełnie inny. Bezpieczne wspinanie się po tak zmiennej materii wymaga jednak sporej wiedzy. W trakcie kursu będziemy starać się przekazać Tobie jak najwięcej praktycznej wiedzy z tego zakresu.

Najważniejsze informacje w skrócie:

Termin:

26.01.-04.02.2018

Koszt: 2200 PLN* (dla absolwentów naszych kursów i stałych klientów "rabat-niespodzianka")

Dojazd: samochód Szkoły, prom (opconalnie samolot)

Noclegi: Samodzielny dom (pokoje, kuchnia, łazienka). Koszt noclegów ok. 22-27 Euro/os/dobę (w zależności od ilości uczestników).

Rezerwacja: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym opisem wyjazdu

Rejon

Wspinamy się na lodospadach w Setesdalen w Norwegii. Setesdalen to dolina rzeki Otra w południowej Norwegii. Jest to bardzo malowniczy rejon obfitujący w wodospady, które w zimie zamieniają się w lodospady. Dolina znajduje się w głębi lądu i jest otoczona przez Fjells, czyli rodzaj pagórkowatego płaskowyżu osiągającego wysokość sporo ponad 1000 m.n.p.m., który w dużej mierze powstrzymuje wilgotne masy powietrza z nad Atlantyku. Dzięki temu pogoda w dolinie bywa stabilniejsza niż w innych rejonach. Położenie doliny oraz ograniczona baza turystyczna w zimie powodują, że nie stoi się w przysłowiowych kolejkach do lodospadów jak w wielu popularnych rejonach alpejskich, a podczas podejść i wspinania towarzyszy dreszczyk emocji znany eksploratorom. Istotną zaletą tego rejonu jest fakt, iż na większości lodospadów występuje stosunkowo niewielkie zagrożenie lawinowe, a podejścia nie są przesadnie długie. Nie należy jednak zapominać, że zima rządzi się swoimi prawami i jeśli śnieg posypie intensywniej może się okazać, że bez rakiet śnieżnych ani rusz...

Paleta trudności jest bardzo szeroka. Każdy znajdzie tutaj lód na miarę swoich możliwości. Pierwsze kroki w lodzie stawiasz na wędkę na połogim kilkunastometrowym lodospadzie, aby po opanowaniu koniecznych technik wspinaczkowych i umiejętności sprzętowych pokonać lodospad o długości ponad 200 metrów, a może i dłuższy...

Termin:

26.01.-04.02.2018

Koszt: 2200 PLN* (dla absolwentów naszych kursów i stałych klientów "rabat-niespodzianka")

*Cena obejmuje: szkolenie w zakresie wspinaczki w lodzie, opiekę instruktorską, wyposażenie w niezbędny sprzęt (raki, czekany wspinaczkowe, śruby lodowe etc. z wyjątkiem butów), ZDJĘCIA Z WYJAZDU. W cenę wyjazdu nie są wliczone koszty paliwa, winiet, biletów promowych, noclegów, wyżywienia i ubezpieczenia. Koszt paliwa, winiet na autostrady i biletów promowych to ok. 2700-2900zł do podziału pomiędzy uczestników wyjazdu.

Noclegi
Mieszkamy w samodzielnym dom(k)u (kuchnia, łazienka, pokoje). Dzięki temu mamy pełną swobodę działania, minimalizujemy koszty wyżywienia, możemy odpocząć i wysuszyć szpej przed kolejnym dniem wspinaczkowym, a wieczorem uzupełnić teorię oraz naładować "akumulatory" na kolejny intensywny dzień. Koszt noclegów wynosi w zależności od ilości uczestników ok. 22-27 Euro/os/dobę.

Dojazd
Jedziemy samochodem z (okolic) Krakowa. Jest też możliwość zabrania uczestników w Katowicach lub innego miejsce na trasie (Kraków - Katowice - Wrocław- Berlin - Hamburg - Hirtshals - Kristiansand - Setesdalen). Do Kristiansand są korzystne cenowo loty z Gdańska, Krakowa etc.

Wyżywienie: we własnym zakresie – zazwyczaj robimy zakupy w Polsce i gotujemy wspólnie.

Sprzęt
Należy posiadać własne buty dające możliwość założenia raków automatycznych, ewentualnie półautomatycznych, odzież z membraną (np. Gore-tex), gogle/okulary (jako ochrona oczu przed odłamkami lodu) oraz plecak (najlepiej ok.40-45l). Pozostały sprzęt zapewniamy. Jest to sprzęt wiodących światowych producentów (m.in. firm Mammut, Petzl, Black Diamond i innych), np. dziabki Petzl Quark i Nomic, który posiada odpowiednie atesty Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Każdy uczestnik otrzymuje szczegółowe wskazówki, jak przygotować się do wyjazdu w kwestii sprzętu osobistego i odzieży.

Jak zarezerwować kurs?

  • wysyłasz mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając imię, nazwisko, kontaktowy numer telefonu oraz adres e-mail
  • jeśli nie jesteś czegoś pewien lub potrzebujesz porady, piszesz na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwonisz:  600 351 990 (Krzysztof Skoczylas). Niestety nie zawsze możemy odebrać telefon, gdy szkolimy. Dlatego w razie problemów z kontaktem telefonicznym wyślij SMS - oddzwonimy lub napisz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - odezwiemy się do Ciebie
  • po otrzymaniu zgłoszenia potwierdzamy rezerwację miejsca i przesyłamy dodatkowe info ze wskazówkami, co zabrać na kurs itp.
  • wpłacasz zadatek na nasze konto w celu ostatecznej rezerwacji miejsca
  • jeśli nie masz ukończonych 18 lat będziesz potrzebował pisemnej zgody obojga rodziców

Uwaga: Wspinanie i działalność górska to nie "masówka", dlatego dysponujemy ograniczoną ilością miejsc w poszczególnych terminach. W związku z tym rezerwacja miejsca na kursie/wyjeździe w danym terminie następuje po wpłacie wadium.

Czego się nauczysz

Najważniejsze zagadnienia:

- Zapoznanie z techniką wspinania z użyciem raków oraz czekanów

- Technika poruszania się w rakach, odpowiednia praca nóg (połogi lód do coraz to stromszego)

- Technika osadzania czekanów - odpowiednie zabijanie oraz zaczepianie dziabek w lodzie

- Technika pokonywania różnych formacji lodowych (pokonywanie odcinków połogich, pionowych oraz formacji przewieszających się, wspinaczki w słabym i cienkim lodzie, odpowiednie wykorzystanie nacieków lodowych)

- Wspinaczka na wędkę (najpierw bez, a następnie z osadzaniem śrub lodowych)

- Instalowanie punktów asekuracyjnych podczas wspinaczki lodowej (różne typy haków/śrub lodowych, instalowanie oczek lodowych etc.)

- Samodzielne prowadzenie na drogach jednowyciągowych i wielowyciągowych

- Budowa stanowisk podczas wspinaczki lodowej (śruby lodowe, tzw. Abałakowy etc.)

Dzień powszedni kursowy

wygląda zazwyczaj następująco: Wychodzimy z kwatery między godz. 6 a 8 rano, podjeżdżamy samochodem w głąb doliny i podchodzimy pod wybrany lodospad. A potem to już wspinanie, wkręcanie śrub, wspinanie, "dziabanie", wspinanie, zjazdy… Zazwyczaj do późnego popołudnia/wieczora. I tak przez cały wyjazd. Wieczorem po powrocie do domu następują same przyjemności: ciepła kąpiel, obiadokolacja, a na deser podsumowanie dnia i omówienie planów na następny dzień. Kursy wspinaczki lodowej prowadzimy w oparciu o wytyczne PZA wzbogacając je o własne doświadczenia i „patenty”, które sprawdziły się w naszej prywatnej działalności wspinaczkowej w Tatrach, Alpach oraz innych górach na przestrzeni ostatnich ok. 30 lat.

Czego możesz oczekiwać?

Wyjazd do Setesdalen to nie tylko kurs i szkolenie. To również kawał nietuzinkowej przygody we wspaniałej dzikiej scenierii zimowej Skandynawii. Nie oczekuj niczego w rodzaju "lodowego SPA";-) Trzeba będzie podejść pod lodospad (być może w rakietach śnieżnych), wspinać się, przyswajać wiedzę, a wieczorem zapalić w kominku i wysuszyć szpej... Kurs wspinaczki lodowej to tydzień ciężkiej, niekiedy lodowatej, ale bardzo przyjemnej pracy zarówno dla Ciebie jak i dla nas… Im szybciej będziesz przyswajał przekazywaną przez nas wiedzę, tym więcej będziemy mogli Tobie pokazać i więcej Cię nauczyć. Jeden z Absolwentów naszych kursów podsumował to kiedyś słowami: „Nikt nie obiecywał, że będzie łatwo i słowa dotrzymał.” :-)

Wymagania

Punktem wyjścia będą umiejętności i wiedza, które zdobywa się na pełnym kursie wspinaczki skalnej PZA (asekuracja partnera, prowadzenie, zjazdy na linie, budowa stanowisk, operacje sprzętowe itp.). Jeśli posiadasz już wiedzę i umiejętności z zakresu podstawowego kursu zimowej turystyki wysokogórskiej, to z pewnością będzie ona przydatna. Gdyby okazało się, iż jakiś element będzie wymagał przypomnienia, to na pewno się tym zajmiemy w pierwszych dniach szkolenia. No cóż, wiedza bywa ulotna, a w dodatku niektóre techniki stosuje się rzadziej… Niewątpliwie otaczająca nas sceneria będzie motywować do szybkiego przypominania sobie rzeczy zapomnianych oraz do przyswajania nowej wiedzyJ

Po kursie wspinaczki lodowej przyjdzie być może czas na kolejny etap wspinaczkowej edukacji, czyli kurs taternicki letni lub zimowy.

A może wybierzesz się z nami na kolejny obóz wspinaczkowy w jakiś ciekawy (i niekoniecznie powszechnie znany) rejon górski? Jeździmy do Szwajcarii, Austrii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii i … może Ty podsuniesz nam jakiś nowy ciekawy pomysł?

Go Climb sp. z o.o.

ul. Powstańców Śląskich 6

43-300 Bielsko - Biała,

cwgoclimb@gmail.com

NIP547-221-19-42

Go Climb logo
Ścianka Wspinaczkowa w Bielsku-BiałejNad Waszym bezpieczeństwem czuwa wykwalifikowana kadra:
- instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu
- Międzynarodowi Przewodnicy Wysokogórscy IVBV
- instruktorów i trenerów Akademii Wychowania Fizyczneg
- operatorów sztucznych obiektów wspinaczkowych, szkolonych według wytycznych i programów PZA